Teatr novogo fronta uvede novou hru a představí své zahraniční hosty

Hlavní stránka » Archiv aktualit » Teatr novogo fronta uvede novou hru a představí své zahraniční hosty

Datum vydání: 15. 11. 2007

V sobotu 17. listopadu 2007 začíná ve Švandově divadle na Smíchově již šestý díl projektu Profil 2007 souboru Teatr Novogo Fronta. Tradičně je koncipován jako exkluzivní pražské představení nové tvorby souboru a jeho zahraničních hostů.

Tento víkend 17. a 18. listopadu 2007 od 19 h uvede soubor fyzického divadla Teatr novogo fronta světovou premiéru představení Zwischenmensch ve velkém sále Švandova divadla na Smíchově. Premiéra se uskuteční v rámci projektu PROFIL 2007. V rámci Profilu pak bude 28. listopadu od 20 h v Branickém divadle představena slavná petrohradská skupina AKHE. Soubor se měl pražským divákům původně představit ve dvou dnech - 27. a 28. listopadu v Duncan centre. Avšak z provozních důvodů tohoto divadla musela být obě představení zrušena a přesunuta do jiného prostoru.

Příběh vizuálně-pohybového představení Zwischenmensch, ve kterém neuslyšíte ani jedno slovo, ani jeden zvuk vydaný herci, začíná roku 1945 ve Varšavě. Vidíme sen umírajícího vojáka během leteckého bombardování. Sen o jeho zmrtvýchvstání jako biblického Lazara. Zwischenmensch je divadelní anagram, scénická permutace biblických symbolů a jako Moebiova páska deformuje čas příběhu do dalšího rozměru, rub a líc se navzájem prolínají a jedno plynule přechází v druhé ... Ďábel zvítězil tak, že všechny přesvědčil o tom, že neexistuje.

"Zwischenmensch je člověk mezi, člověk nepatřící nikam, člověk procházející mezi dvěma světy," říkají tvůrci této inscenace, která je prvním dílem zamýšlené trilogie s názvem Hermetický divadelní kabinet. Trilogie se chce soustředit na zpracování mýtů a symbolů, a to jak historických, tak současných. Představení vznikalo v Praze a v polských Gliwicích (Ruiny Teatru Miejskiego) v místě, kde bývalo německé divadlo po II. světové válce zničené Rudou armádou. Podílí se na něm mezinárodní tým herců z Dánska, Rakouska, Německa, Ruska, Řecka a České republiky. Převážná většina hudby, která v něm zazní, vychází ze skladeb kultovního hudebního skladatele industriální scény Dr. Vladimíra Hirsche.

V rámci Profilu 2007 přivítá Teatr novogo fronta 28. listopadu (Branické divadlo, začátek ve 20 h) jednu z nejuznávanějších skupin nezávislého divadla v Evropě AKHE (Rusko). Sami členové souboru, který vznikl v roce 1989, svoji tvorbu označují za ruské inženýrské divadlo. V Praze divadlo představí inscenaci Bílá kabina, která dostala několik prestižních ocenění na mezinárodních divadelních festivalech včetně Fringe First a Total Theatre Award 2003 na největším a nejprestižnějším světovém Fringe festivalu ve skotském Edinburghu.

Pražští diváci měli již dvakrát možnost setkat se s tvorbou této slavné ruské skupiny zrozené z chaosu, provokací, rasputinovských vizí a čechovovské ironie. Poprvé v roce 2002 na festivalu 4 + 4 dny v pohybu a podruhé o rok později na Pražském Quadriennale, kde soubor mimo jiné vedl dílnu pro umělce. Představení Bílá kabina bude však v Praze uvedeno poprvé.

"V tomto představení vidíte kosti pod kůží, neštěstí uvnitř žertu a slyšíte nelítostné tikání hodin lidského života." Tak inscenaci komentovala Lyn Gardner z The Guardian. Bílá kabina je jurodivý ruský chaos s jasnou partiturou a ostrým světlem se spirálami barev, s obrazy náboženských ikon, s dětskými hračkami a blednoucími portréty mizejícími v hlubinách filmového času.

Teatr novogo fronta pochází ze St. Peterburgu v Rusku, kde byla tato divadelní společnost založena v roce 1993 Irinou Andreevou a Alešem Janákem. Jejich první práce vycházely z experimentu na poli vztahu mezi tělem - jediného materiálu užívaného umělcem - a prostorem kolem něj. První představení Vremja Dujak (Hloupý Čas, 1994) bylo uvedeno na jejich prvním evropském turné a jeho tématem byl strach z toho, co může přinést budoucnost v Rusku. Po úspěchu inscenace a celého turné se TNF usadil v Praze, kde dodnes připravuje a realizuje své ojedinělé inscenace. V souboru se vystřídali umělci z České republiky, Japonska, Ruska, Kanady, Itálie, Slovenska, Německa, Rakouska, Francie, Sardínie, Švédska, Jugoslávie, Toga a Polska.

Kreativita a prezentace představení TNF je působivá díky široké škále a různorodosti jejich tvorby (od pouličního divadla a improvizovaných scén až po hry vznikající pro klasické divadelní scény). Divadelní kritici popisují práci divadla jako horkou taneční grotesku, tanec na hranici nebo srovnávají pohybovou stránku TNF se stylem butó. Od svého založení TNF odehrál stovky představení po celé Evropě od Ruska přes Velkou Británii až k italské Sardínii, účastnil se festivalu v Bolívii v Jižní Americe a absolvoval úspěšné turné po východním pobřeží USA.

Zdroj: Teatr Novogo Fronta - Profil 2007, tnf@artprometheus.cz

zdroj: Divadlo.cz

Dokumenty